ALTIN 28.06.2019

GÜNLÜK PİYASA RAPORU

08.40 ALTIN  1417

DESTEKLER:  1405-1399-1392

DİRENÇLER: 1423-1432-1440

Son üç yılın en iyi performans gösterdiği ayını kapatmak üzere olan altın fiyatları Cuma gününe de yükselişle giriyor. ABD-Çin arasında yapılması beklenen ticaret görüşmeleri öncesindeki belirsizlikler altını destekliyor.

Bu ay şu ana kadar yüzde 8.8 değer kazanan altın böylece 2016 yılı Haziran ayından bu yana en büyük artışını kaydetmek üzere.  Bu sabah ise altın fiyatlarının şu ana kadar 1408-1425 bandında hareketlendiğini görüyoruz.

Bu hafta yaklaşık yüzde 1.5 değer kazanan altın haftayı  kazançlı kapatırsa altı haftayı art arda kazançlı kapatmış olacak gibi görünüyor.  

G20 ülkelerinin liderleri Cumartesi günü Japonya’da bir araya geliyor. Özellikle Trump ve Jinping görüşmesi piyasalar açısından çok kritik. Dün gelen haberlerde iki ülke arasında ticari konularda uzlaşmazlıkların çözümüne dair adımlar atılacağı yer alıyordu. Ne var ki Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudlow ABD’nin görüşme öncesi hiçbir ön koşul belirlemediğini ve gerektiğinde yeni gümrük vergileri de uygulayabileceğini ifade etti.

Böylece ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine dair gerilim artarken G20 zirvesi öncesi güvenli liman alımları gören altın yükselişe geçti.

Ticaret görüşmelerinin zorlu geçeceği beklentileri borsalar üzerinde de baskı oluşturarak altına destek verdi.

Altın ayrıca doların yumuşamasından da destek buldu.

Teknik olarak bakarsak oldukça kritik toplantılar öncesinde yükselişe geçen altın için yükseliş yönlü sinyaller geliyor ama hareket aralığının genişleme ihtimaliyle beraber yine de temkinli olmakta fayda. Bu süreçte 1399-1.439 bandında hareket görebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir