USDTRY 24.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

24.06.2019  10:03 USDTRY 5.72

DESTEKLER  5.63-5.59-5.50

DİRENÇLER   5.81-5.86-5.90

İstanbul seçimlerinin sorunsuz bir biçimde tamamlanmasının ardından rahatlayan piyasalarda Türk Lirası bir parça nefes alıyor. Ayrıca küresel piyasalarda Fed sonrası yaşanan pozitif gelişmeler de Türk Lirasına değer kazancı olarak yansıyor.

İstanbul seçimlerinin etkisiyle 5.71 seviyesine gerileyen USDTRY haftanın ilk saatlerinde gelen alımlarla 5.77 seviyesine kadar yükselse de şu sıralarda tekrar 5.72 seviyesinden işlem görüyor.

Geçen hafta Fed’in faiz indirimi beklentilerini güçlendiren açıklamalarının etkisiyle başlayan gevşeme hareketi 5.73 civarında duraksayarak kalıcı olmamış tekrar 5.80 üzerine çıkmıştı. Cuma günü seçim öncesi belirsizliklerin etkisi bu yükselişi tetiklemişti.  Şimdi seçim sonrası başlayan bu iyimser havanın ne kadar kalıcı olacağı merak konusu. Dolar kuru normalde bu rahatlamayla daha aşağıya gidebilecek potansiyele sahip olsa bile ABD-Türkiye ilişkilerinde özellikle S-400 meselesi başta hassasiyetin devam etmesi ve özellikle CDS yani Kredi Temerrüt takaslarında risk priminin yüksek seviyede olması TL’nin güçlenmesinin önündeki etkenlerin başında geliyor.  Ayrıca kurumsal ve bireysel dolar talebinin kur düştükçe artması da daha güçlü bir gevşemenin önünde engel teşkil ediyor.

Dolar endeksinin zayıf görüntüsü küresel rahatlamalar ve seçim sonrası belirsizliğin ortadan kalkması gibi etkenlerle TL’de başlayan rahatlama bir süre daha devam edebilir. Bugün Türkiye kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri önemli. Türkiye’den gelecek verilerin olumlu gelmesi ve ekonomi yöneticilerinden TL’yi destekleyecek adımların atılması durumunda kurun daha da gevşeme ihtimali bulunuyor.

Teknik olarak bakarsak satış yönlü sinyallerle haftaya giren USDTRY için ilk etapta rahatlıkla 5.65 seviyesine kadar satış hedefi konulabilir. Piyasa bir süre 5.65-81 bandında hareket edebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir