EURUSD 21.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

21.06.2019 EURUSD 1.1297

DESTEKLER 1.1249-1.1202-1.1169

DİRENÇLER 1.1282-1.1329-1.1350

Fed’in faiz indirimi sinyallerini verdiği son toplantısının ardından kayıplar yaşayan dolar haftayı kayıplı kapama yolunda ilerliyor. Uzmanlara göre 10 yıllık hazine tahvili getirilerinin yüzde 2 altına inmesi ve altının son altı yılın zirvesine yükselmesi nedeniyle doların gördüğü satış baskısı bir süre daha uzayabilir.

Şimdi piyasalarda önümüzdeki hafta yapılacak G20 toplantısında ABD ve Çin arasında ticari konularda bir çözüme varılıp varılmayacağı merakla bekleniyor. Doğrusu bir uzlaşma ihtimali zayıf görünüyor.

Para piyasaları Fed’in Temmuz ayından itibaren 2020 ortalarına kadar beş kere faiz indirimine gitmesini bekliyorlar.  

Bazı hedge fonları Fed’in güvercin tavrı üzerine Fed toplantısı öncesi aldıkları dolar alış pozisyonlarından çıkmaya başladılar.

Şimdi gözler bugün açıklanacak olan Alman ve Euro bölgesi Haziran ayı PMI rakamları üzerinde olacak. Eğer hem imalat hem de hizmet sektörü faaliyetlerinde bir bozulma görülse bu sefer Avrupa Merkez Bankası piyasaların odağı olacak.  Bu rakamların olumsuz gelmesi EURUSD paritesinde yükseliş yönlü hareketin yönünü değiştirebilir. Kilit Avrupa verileri öncesinde teknik olarak paritede yükseliş sinyalleri gelmeyi devam ediyor. Sinyaller kesilmezse 1.1350 direncine kadar yükselebilecek bir potansiyel görünüyor. Bunun üzerinde güçlü dirençler beliriyor. Bunun üzerinde bir kapanış ise paritenin yolunun açılmasına ve 1.15-16 bandının hedeflenmesine yol açabilir. Ancak 1.13 üzerinde tutunamaması ve kötü gelme ihtimali olan Avrupa verilerinin ardından Avrupa Merkez Bankasının açıklamalarıyla başlama ihtimali olan bir düzeltme hareketi ihtimalini de göz ardı edemeyiz. Bu nedenle bugün pozisyon almadan önce temkinli olarak kenarda beklemekte fayda var.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir