ALTIN 19.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

19.06.2019   08:51 ALTIN 1345

DESTEKLER  1341-1333-1325

DİRENÇLER 1351-1357-1373

ABD-Çin ticaret uzlaşmazlığında bir çözüm umur ve Avrupa Merkrez Bankasının güvercin açıklamalarının ardından riskli varlıklar destek bulurken altın fiyatları güne düşüşle giriyor. Yüzde 0.09 değer kaybeden altın sabah ilk saatlerde 1.342$’a kadar indikten sonra şu sıralar 1.345$ civarında hareket ediyor. Piyasalarda Fed toplantısı nedeniyle bekleyiş hakim.

Başkan Trump’un dün attığı tweet ile piyasalarda kuşkular biraz hafiflerken borsalarda yükseliş görüldü. Çin ile görüşmelerin yapılacağı haberlerinin ardından sermaye piyasalarında yükselişler görüldü. Trump bu ay sonlarında yapılacak olan G20 zirvesinde Çin Başkanı Xi Jinping ile görüşeceklerini ve iki liderin ekiplerinin uzun bir aradan sonra ticaret müzakerelerine devam edeceğini söyledi.

Orta Doğu’da yaşanan gerilimler, Fed’in güvercin uslubu gibi piyasalarda birçok belirsizlik var ve bunların hepsi altına destek veriyor.

Bugün gözler Fed’in üzerinde ve toplantı ardından Başkan Powell’in açıklamaları önemli. Fed’in bu sefer faizleri indirmesi beklenmese de bundan sonraki toplantılarda indirime gitme ihtimali bulunuyor. Altın için yükseliş yönlü beklentiler güçlü ancak ancak uzmanlara göre güvercin para politikası açıklamaları risk iştahındaki iyileşmeyle altına destek vereceği gibi tam tersine faiz getirmeyen varlıkların yükselişini sınırlayabilecek bir etki de oluşturabilir. Dolar endeksinin Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen güvercin açıklamalar ve euro bölgesi ekonomik verilerinin zayıf gelmesiyle son iki haftanın zirvelerinde olması altının kazançlarının sınırlı kalmasında etkili olabilir. Ama Fed beklenenden  daha güvercin açıklamalar yaparsa dolar biraz gevşeyebilir ve altının cazibesi artabilir.

Teknik olarak güçlü alım yönlü sinyaller geliyor. Bugün 1.350$ üzeri test edilebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir