ALTIN 14.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

14 HAZİRAN 2019 10:15 ALTIN 1355

DESTEKLER  1350-1340-1327

DİRENÇLER  1365-1370-1374

Altın fiyatları Cuma günü yükselirken geçen hafta gördüğü son 14 ayın zirvesine yaklaşıyor. Siyasi ve ticaret çalkantılarının yanı sıra Fed’in faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin güçlenmesi altına destek veriyor.

Altın fiyatları bu sabah 1.1358$’a kadar çıktı. Böylece son 14 ayın zirve seviyelerine yükselmiş oldu. Bu hafta yüzde 0.4 civarında artış kaydeden altın dört hafta art arda kazançlı kapatmak üzere.

Orta Doğu kaynaklık siyasi endişeler önemli bir etken olarak göze çarparken büyüme endişeleri de altına olan talebi arttırıyor. Büyümenin düşük likiditenin yüksek olduğu ortamda yatırımcılar altının güvenli limanına sığınmak istiyorlar.

Ticaret savaşının uzun süreceği beklentileri, ABD işsizlik başvurularında geçen hafta artışın görülmesi gibi geişmelerin yanı sıra ABD ithalat fiyatların Mayıs ayında son beş ayın en büyük düşüşünü göstermesi de altını destekleyen etkenler arasında yer alıyor.

Belirsizlik zamanlarının en iyi alternatif yatırım aracı olan altının cazibesi giderek artıyor. Altındaki yükselişin devamı bekleniyor.

Teknik olarak alım yönlü sinyaller güçlü ancak çok yüksek seviyelerde aşağı yönlü kısa süreli düzeltmeler yaşaması muhtemel. İşlem bandı genişleyebilir. Olası düşüşler alım fırsatı olarak görülebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir