USDTRY 11.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

11.06.2019 10:30 USDTRY   5.76

DESTEKLER     5.70-5.64-5.59

DİRENÇLER   5.80-5.84-5.99

Doların küresel piyasalar Fed’in faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin güçlenmesiyle zayıf seyri göze çarparken TL karşısında da 5.80 direnci altında hareket ettiğini görüyoruz.  Bayram tatilinde 5.66 seviyesi ile son iki ayın dibine inen kur geçen haftayı 5.80 üzerinde kapatmasına rağmen yeni haftanın ilk gününde 5.76 seviyesine doğru geriledi ve bugüne de 5.75-80 bandında giriyor.

Türkiye-ABD ilişkilerine dair haberler kurun seyri açısından önemini korurken bu konuda yaşanacak olumlu gelişmeler doların daha da gerilemesini sağlayacaktır ancak Türkiye özellikle S-400 konusunda kararlı görünüyor. Ayrıca bundan dolayı ABD’nin F-35 programına katılımını yavaş yavaş sona erdirme çabaları göze çarpıyor. TL açısından en olumsuz senaryoda ABD’nin olası bir yaptırımı olabilir.

Ancak küresel olarak bakarsak dolar güç kaybetmiş görünüyor ve bu nedenle TL nispeten rahatlamış görünse de Türk ekonomisine ilişkin belirsizlik ve kırılganlıkların devam ediyor olması ve İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliklerin özellikle yerli yatırımcıların henüz yeterince rahatlamasını sağlamış değil.

Kurun seyri açısından yarınki Para Piyasası Kurulu toplantısı önemli. Bu nedenle bugün temkinli hareket etmekte fayda var. Merkez Bankasının faizleri sabit tutması bekleniyor. Fed’in faiz indirimlerinin gündemde olduğu ortamda jeopolitik ve siyasi anlamda ciddi bir gelişme olmazsa. Kurun mevcut seviyelerdeki hareketini bir süre daha sürdürmesi beklenebilir. 5.70-5.90 bandını kısa vadeli işlem aralığı olarak belirleyebiliriz. Şu sıralar güçlü satış sinyalleri görüyoruz. 5.70 seviyesine kadar rahat bir düşüş bekleyebiliriz. Altına kırılma ihtimali var ancak bu seviyelerde ne kadar kalıcı olacağı soru işareti.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir