EURUSD 31.05.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

31 MAYIS 2019 07:50 EURUSD  1.1125

DESTEKLER    1.110-1.105-1.1060

DİRENÇLER  1.1140-1.1150-1.1175

Perşembe günü yatay bir seyir izleyen dolar bu ayı da kazançlı kapatarak son dört aydır devam eden kazanç kuşağını sürdürüyor. Özellikle ABD ve in arasındaki ticari uzlaşmazlıkların etkisiyle yatırımcıların güvenli gördükleri dolara yatırım yapmaları bu yükselişte etkili oluyor.

Güvenli liman talebi sayesinde son 2 yılın zirvesini gören dolar karşısında euro kilit 1.11 sınırı üzerinde tutunmaya çalışıyor.

ABD ve Çin arasında bir uzlaşma olana kadar yatırımcılar oldukça temkinli görünüyorlar. Federal Reserve’in faizleri indireceği yönünde beklentiler olmasına rağmen Mayıs ayında dolar endeksi yüzde 0.76 yükseliş gösterdi.

Böylece Ocak ayından euro karşısında kazanç serisine başlayan dolar Mayıs ayında da kazanmaya devam etti.

Euro bölgesi ekonomisinde kötüye gidiş, ABD üye ülkelerde Avrupa birliği karşıtı siyasi partilerin yükselişi euroyu olumsuz etkileyen unsurların başında geliyor.

EURUSD paritesi  geçen hafta gördüğü son iki yılın dibi 1.11055 seviyesi üzerinde 1.1127-39 bandında güne başlıyor. Paritenin bu dip seviyeden toparlanma çabaları özellikle 1.1140 civarında güçlü dirençlerle karşılaşıyor ve bu nedenle parite dar bir bantta sıkışmış görünüyor. Küresel ticaret gerilimlerin tırmanması etkili olurken bugün Alman birincil TÜFE rakamları parite üzerinde etkili olabilir.   Alman TÜFE rakamalrının daha yumuşak gelmesi bekleniyor ve böyle olursa euro bölgesinde büyüme endişeleri yeniden gündeme gelebilir ve euronun düşüş yönlü hareketini güçlendirebilir. Öte uyandan ABD tarafından açıklanacak Çekirde Kişisel Tüketim Harcamalar Endeksi ve Tüketici Durum Endeksi verileri de doları destekleyebilir.  Çin yuanındaki kayıpların da etkisiyle euroda düşüşlerin devamı görülebilir.

Teknik olarak düşüş yönlü sinyalleri görüldüğü paritede 1.11 altına kırılma riski bulunuyor.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir